Grelne preproge MySun GP150
Grelne preproge MySun so primerne za večino finalnih površin in so najbolj razširjen sistem električnega ogrevanja. Grelni kabli so v tem primeru pritrjeni na nosilno mrežico iz steklenih vlaken, kar omogoča hitro in enostavno polaganje, možnost napak pri samem polaganju pa se na ta način zmanjša – idealno za samograditelje.
Prednosti:
- širina 0,5 m
- moč 150 – 160 W/m2
- nizka poraba električne energije
- prihranek pri stroških ogrevanja
- brez dvigovanja prahu v prostoru
- zagotovljena ugodna bivalna klima
- idealno tako za novogradnje kot adaptacije
- nizki investicijski stroški in brez vzdrževanja
- dolga življenjska doba in 20-letna garancija
- enostavna montaža brez večjih gradbenih del
- omogočajo skoraj idealen temperaturni profil
- polaga se tik pod površjem, zato je ogrevalni čas kratek
- poleg grelne preproge potrebujete še namenski termostat >
- tip kabla: dvožilni grelni kabel z ojačeno mehansko zaščito in opletom
- sistem je primeren za večino pohodnih finalnih površin, je pa moč potrebno prilagoditi izbrani talni oblogi
- tovarniško pripravljeni kompleti omogočajo enakomerno porazdelitev toplote po celotni ogrevalni površini
- da zmanjšate toplotne izgube v tla in povečate odzivnost sistema, priporočamo namenske izolacijske plošče F-Board
NAJPOGOSTEJŠI NAČINI VGRADNJE GRELNE PREPROGE:
1. Direktni sistem vgradnje – novogradnja,
pri katerem se grelne preproge položi tik pod finalni pohodni sloj, načeloma v sloj elastičnega lepila ali pa v sloj (samorazlivne) izravnalne mase. S takšnim načinom vgradnje lahko uporabljamo sistem talnega ogrevanja kot primarno ogrevanje ali kot dodatni vir ogrevanja. Prednost tega sistema je enostavna montaža ter hitra odzivnost sistema kot celote, saj so grelni kabli položeni tik pod površjem.
1. ploščice
2. elastično lepilo oz samorazlivna izravnalna masa
3. grelna preproga MySun
4. talno tipalo
5. estrih
6. armirna jeklena mreža
7. toplotna izolacija
8. osnova
2. Direktni sistem vgradnje – adaptacija
je najpogostejši način vgradnje pri adaptacijah. Ker se adaptirajo načeloma starejši objekti, ki nimajo ustrezne talne izolacije, in ker smo pri adaptacijah v večini primerov zelo omejeni z višino, se v teh primerih priporoča uporaba namenskih izolacijskih plošč F-Board, ki so certificirane s strani proizvajalca grelnih preprog. Te izolacijske plošče se prilepijo na obstoječa tla, direktno na njih pa se položijo grelne preproge. Te izolacijske plošče se prilepijo na obstoječa tla, direktno na njih pa se položijo grelne preproge. Sam postopek polaganja je identične kot pri direktnem sistemu vgradnje.
1. ploščice
2. elastično lepilo oz samorazlivna izravnalna masa
3. grelna preproga MySun
4. talno tipalo
5. namenska izolacijska plošča F-BOARD
6. elastično lepilo
7. obstoječa tla
3. Pol-akumulacijski sistem vgradnje
Pri temu sistemu vgradnje se grelne preproge položijo v estrih debeline med 4-6cm. Takšen sistem se načeloma uporablja le kot primarno ogrevanje, saj je v nasprotju z direktnim sistemom vgradnje tu odzivnost sistema občutno slabša. Toplota se v teh primerih najprej akumulira v sloj estriha, ki potem to toploto oddaja v prostor. Ne glede na samo ime sistema vgradnje, le-ta deluje večinoma po dnevni – dražji tarifi električne energije. Debelina estriha je namreč v teh primerih pretanka, da bi shranila zadostno količino toplote po nižji – nočni tarifi električne energije.
Prednost
tega sistema je je v nižji investiciji grelnih preprog. V teh primerih se namreč lahko uporabijo grelni kabli večje moči po dolžinskem metru, posledično je dolžina grelnega kabla krajša, investicija pa nekoliko nižja. Prav tako se v teh primerih lahko uporabljajo grelni kabli z nižjo mehansko zaščito, ki so prav tako nekoliko cenejši.
Glavna slabost
tega sistema pa je v tem, da je postopek montaže precej zahtevnejši. Grelne preproge se sicer lahko položi direktno na izolacijo, vendar se v večini primerih položijo v sloj estriha, ki mora biti narejen v dveh plasteh, med katerima se nahaja grelna preproga. Če polaganje ni narejeno strokovno, je velika verjetnost, da pride ob uporabi gretja do razslojitve obeh plasti estriha. Druga poglavitna slabost je slaba (počasna) odzivnost sistema, katera se pokaže za problematično še posebej v prehodnih obdobjih. Takšen sistem pa se zaradi vse manjše cenovne razlike med dražjimi in cenejšimi grelnimi kabli vse manj uporablja, cenovno se izplača le pri zelo velikih površinah.
1. finalni pod – ploščice, parket, laminat, PVC, tepih,..
2. talno tipalo
3. estrih debeline 4-6cm
4. armirna jeklena mreža
5. grelna preproga MySun
6. toplotna izolacija
7. osnova
4. Akumulacijski sistem vgradnje
Ta sistem vgradnje se dandanes le poredko uporablja. Razlog je sami regulaciji, ki je zaradi dolgega odzivnega časa zelo otežena. Grelne preproge se namreč v tem primeru položijo v sloj estriha, debeline 12-15cm in čas, ki je potreben, da se le-ta razgreje, je zelo dolg. Takšen sistem večinoma deluje po nočni, po cenejši tarifi, čez dan pa toplota, akumulirana v estrih, ogreva prostor (podobno kot termoakumulacijske peči). A ker takšen sistem zahteva precej veliko moč grelcev in ker vse več uporabnikov prehaja na enotarifno obračunavanje, nima takšen sistem praktično nobene prednosti pred direktnim sistemom vgradnje, zaradi česar se zelo redko uporablja. Takšen sistem se v današnjih časih skoraj izključno uporablja tam, kjer zaradi določenih omejitev z električno energijo ogrevanje čez dan ni mogoče – če je recimo čez dan električno omrežje preobremenjeno.
1. finalni pod – ploščice, parket, laminat, PVC, tepih,..
2. talno tipalo
3. druga plast estrih, skupna debelina 12-15cm
4. grelna preproga MySun
5. prva plast estriha, skupna debelina 12-15cm
6. armirna jeklena mreža
7. toplotna izolacija
8. osnova
Lahko preberete tudi članek.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.